"Cudowny chłopak" R.J.PalacioCo pisze na tylnej okładce:

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?


"Cudowny chłopak" to idealna książka na niedzielne popołudnie zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.
 Opowiada ona o niezwykle inteligentnym chłopcu który ma poważną wadę w wyglądzie - zdeformowaną twarz. Przychodząc do szkoły trafia do 5 klasy i od razu spotyka się z odczuciem, które w dzisiejszych czasach można spotkać coraz częściej czyli odrzucenie osoby nieznając jej. Początkowo w szkole ma jedną przyjaciółkę, która go lubi...Co musi przejść August aby pozyskać nowych przyjaciół? I czy mu się to uda? Przekonacie się po przeczytaniu...

Książka powinna być dla wszystkich obowiązkową lekturą szczególnie w dzisiejszych czasach kiedy na każdym kroku możemy przekonać się, iż u ludzi brakuje empatii. Książka ta uczy, że nie wolno stawiać oceny człowiekowi po wyglądzie bo to nie jest jego wina jak on wygląda i jakie ma geny, gdyż na pewno w niektórych przypadkach nie chciałby tak wyglądać...ważne aby oceniać człowieka po jego czynach, wnętrzu i jak się zachowuje w stosunku do innych. 

Książkę czyta się bardzo szybko, wciąga już od pierwszej strony...ja nie mogłam przestać czytać póki jej nie skończyłam. Jest napisana prostym językiem i przedstawia punkt widzenia głównego bohatera czyli chłopca ale także jego siostry, przyjaciela. Niektóre momenty są bardzo wzruszające. Przeważnie nie płaczę przy książce ale tu kilka łez uroniłam.

Polecam każdemu w 100%
Oprócz książki jest film na którego jutro się wybieram do kina. 

Moja ocena: zdecydowanie 10/10

Dane techniczne:
Tytuł: Cudowny chłopak
Autor: R.J. Palacio
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery: 12.12.2017
Liczba stron: 416

A wy czytaliście to? Zgadzacie się z moim zdaniem?

Pozdrawiam cieplutko i dziękuję za każdy komentarz :)

Komentarze

 1. Uwielbiam "Cudownego chłopca". Jest to tak piękna i wzruszająca książka! <3

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie,
  oliviaczyta

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w kolejce na czytniku i nie mogę się doczekać, aż zacznę ją czytać. Chciałabym również obejrzeć film, mam nadzieję, że zdążę jeszcze do kina;)

  Pozdrawiam,
  korczireads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio często widzę okładkę tej książki i plakat filmu. Przez minimalny wolny czas i dużo książek czekających na półce. Myślałam, że obejrzę sobie po prostu kiedyś tylko film. Jednak teraz myślę, że może powinnam sięgnąć również po książkę :) Viki z www.zaczytanav.blogspot.com
  PS. Daj znać jeśli przeczytasz Zanim wstanie dla nas słońce. Jestem ciekawa czy ci się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie teraz odpalam film. Namówiłaś mnie :D Do książki później dojrzę :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie oglądałam filmu, nie czytałam książki ale na pewno to zmienię :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja chyba wybiorę się na film, ale książkę odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj ! Co do samej książki, jeszcze nie czytałam.
  Ale za to zdążyłam obejrzeć film. Jestem zachwycona! Myślę, że w wolnej chwili z przyjemnością zasiądę do zapoznania się z tą pozycją. Jestem bardzo ciekawa różnic pomiędzy książką a filmem!

  Pozdrawiam !

  https://zapiski-ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. To musi być wzruszająca historia! Na pewno najpierw przeczytam książkę, a potem dopiero film! :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna pozytywna opinia na temat tej książki. Szczerze, nigdy nie potrafiłam zrozumieć jak kilkuletnie dzieci potrafią sprawić tyle przykrości rówieśnikowi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałem, ale od dłuższego czasu mam na liście 😅
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)