"Małgośka" Anna Nejman

Kochani 

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka miałam możliwość przeczytania i wyrażenia własnej opinii o najnowszej książce Anny Nejman, której data premiery przypada właśnie na dziś. Książka nosi tytuł "Małgośka"

Okładka prezentuje się właśnie tak:


W trudnych sytuacjach zaskakujemy brawurą i inwencją, o które nigdy byśmy siebie nie podejrzewali.
Pisarka Eliza zaprzyjaźnia się ze swoją sąsiadką Gretą. O nowej przyjaciółce wie niewiele ponad to, że wcześniej nazywała się Małgorzata Rutkowska. Ciekawa przeszłości Grety zachęca ją do zwierzeń.
Historia rozpoczyna się na polskiej wsi, gdzie Małgośka urodziła się i wychowała, niedoceniana przez rodzinę i otoczenie. Gdy dziewczyna kończy dwadzieścia lat, zostaje zaproszona do USA jako potencjalna dawczyni szpiku dla ciężko chorego stryja Bazylego, którego ledwo pamięta z dzieciństwa. W wyniku nieporozumienia, z torbą podróżną i kilkoma studolarowymi banknotami, Małgośka staje w środku nocy na progu amerykańskiego domu, w którym jej rodzina już nie mieszka… Jak sobie poradzi?


W książce przedstawiona jest historia tytułowej Małgośki, dziewczyny z polskiej wsi, która pewnego dnia wyjeżdża do USA, aby pomóc wujkowi Bazylemu, który jest chory na białaczkę. Potrzebuje on przeszczepu, a jedyna zgodność występuje u niej lub u jej ojca z którym Bazyli jest skłócony. Gdy dociera pod wskazany adres w USA okazuje się, iż rodzina wujka już tam nie mieszka, a sam wujek kilka dni przed przylotem Małgosi zmarł. Dziewczyna nie poddaje się i próbuje poukładać sobie życie w nowym miejscu. Szybko odnajduje pracę jako sprzątaczka, poznaje Jerzyka, który potem okazuje się jej prawdziwym przyjacielem, wtapia się w społeczność amerykańską. Jakie tajemnice los skrywa przed Małgosią? Czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami? Tego dowiecie się czytając książkę...

Z historią Małgosi, która potem przyjmuje imię Greta zapoznajemy się dzięki Elizie, kobiecie, która jest żoną Larry'ego, matką Dustina. Mimo wszystkich obowiązków związanych z wychowaniem dziecka i prowadzeniem domu Eliza pisze książkę i spisuje bardzo szczegółowo historię Grety. Możemy się dowiedzieć więcej o Elizie, jej synku, a także o próbie uwiedzenia Larry'ego przez Michelle (byłą narzeczoną)

Annę Nejman poznaję dopiero przy okazji czytania tej książki. Nigdy nie spotkałam się z jej drugą książką "Migdałowy aromat". Autorka bardzo sprawnie przeplata historię z przeszłości i teraźniejszości. Dzięki wielu opisom czytelnik głębiej wczuwa się w emocje i uczucia bohaterów, wyobraża sobie co mogą oni czuć w danej sytuacji. 

Bohaterowie przedstawieni w książce są bardzo realistyczni. Małgosia to typowa wiejska dziewczyna, która trafiając do wielkiego świata świetnie orientuje się w tamtejszej rzeczywistości. Eliza i Larry to małżeństwo, które boryka się zarówno ze szczęściem z powodu narodzin dziecka, ale także z ogromnym bólem po stracie drugiego dziecka. Jerzyk to typowy bezdomny, który po pewnym czasie próbuje wyjść na prostą, znaleźć pracę, mieszkanie i odzyskać utracone zaufanie najbliższych. 

Zaczęłam czytać tę książkę w sobotę i przepadłam...wiedziałam, iż muszę ją skończyć jak najszybciej. Język jakim pisze autorka powoduje, iż czytelnik ze strony na stronę jest bardziej ciekawy jak potoczą się losy bohaterów. Książka idealna jest aby się odprężyć, zrelaksować. Tempo akcji nie jest szybkie więc łatwo jest poznać wszystkie szczegóły tej historii.

Bardzo polecam przeczytać tę książkę. Ja na pewno sięgnę po pierwszą część, aby poznać losy Elizy i Larry'ego. 

Moja ocena: 9,5/10

Dane techniczne:

Tytuł: Małgośka
Autor: Anna Nejman
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery:16.07.2018
Liczba stron:320

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka
 A wy zamierzacie przeczytać tę książkę? Jakie macie refleksje po przeczytaniu?

Komentarze

 1. Twoja opinia zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Dopisuję ją do listy oczekujących książek. Pozdrawiam www.czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja recenzja ci się spodobała i przyczyniła się do tego, że siegniesz po te książkę :) pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Fajna recenzja, lecz chyba książka zdecydowanie nie dla mnie. Lubię jednak inne klimaty :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Każdy lubi inny gatunek :) pozdrawiam cieplutko

   Usuń
 3. Właśnie zaczęłam czytać tę książkę i już mi się podoba. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z każdą strona będzie bardziej cię wciągać :) pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń
 4. Nie wiedziałam, że to jest druga część. Być moze kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiedziałam. Dowiedziałam się w momencie czytania :) polecam przeczytać :)

   Usuń
 5. Cenię szczerość i dogłębne analizy. Dzięki za tą recenzję. Choć tematyka książki mnie nie kupiła, dowiedziałem się czego było trzeba!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja już też przeczytałam i nawet nie wiedziałam,że to jest druga część.Zupełnie to nie przeszkadza w czytaniu

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się hm...specyficznie. Sama nie wiem, co myśleć. Może kiedyś się skuszę, ale na razie chyba nie mam na nią ochoty.
  xoxo
  L. (https://slowotok-laury.blogspot.com/)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)