"Nauczyciel tańca" Anna Dąbrowska


Co jest napisane na okładce?


Byli jak czerń i biel. Obydwoje nosili w sobie mrok, a uczucie, które ich połączyło, rozjaśniło ich wspólny świat. To opowieść o chłopaku, który tańczy, by wyrzucić drzemiącą w sobie złość, oraz o kobiecie, która skrywa trudną tajemnicę. To także historia o jej siostrze cierpiącej na rzadką chorobę, dla której taniec staje się wybawieniem i spełnieniem marzeń. Jak splotą się losy tej trójki?
"Nauczyciel tańca" pokazuje, że miłość może zmienić wszystko!

Głównym bohaterem książki jest Dominik - chłopak, który po trudnym i samotnym dzieciństwie wszystkie swoje troski i żale wyraża w tańcu - krumpie. Pewnego dnia gdy zostaje bez pracy postanawia uczyć tańczyć. Pierwszą uczennicą jest Sara - dwunastoletnia dziewczynka, którą opiekuje się siostra Kaja. W wyniku wielu przeżyć podczas których zginęli jej rodzice przestaje ona mówić. Los krzyżuje drogi tancerza i siostry Sary lecz nie ułatwia im tej miłości. Na ich drodze pojawia się wiele przeszkód. Jak te drogi będą przebiegać, a może to będzie jedna droga? Dowiecie się czytając książkę....

W tej historii wyróżniamy 3 bohaterów. Pierwszym jest Dominik - tancerz wielbiący krump, który już od wczesnych lat dzieciństwa musiał radzić sobie sam. We wczesnym dzieciństwie przeżył ogromną traumę, która zapieczętowała na długie lata i której nie mógł wymazać ze swojej pamięci. Drugą bohaterką jest Sara - dwunastoletnia dziewczynka, która przeżyła ogromną traumę w momencie, kiedy w jej domu wybuchł pożar i zginęli rodzice. W wyniku tego wypadku stwierdza się u niej mutyzm i przestaje mówić. Wychowuje ją starsza siostra. Trzecią bohaterką jest Kaja - starsza siostra Sary, którą wychowuje. Kaja jest asystentką fotografa lecz marzy o tym aby być fotografem.

Autorka ukazuje wiele współczesnych problemów takich jak mutyzm i jak sobie z nim radzić, a także co odczuwa rodzina i jak wygląda codzienność z osobą chorą, porzucanie dzieci z domów dziecka przez rodziny, które w dzisiejszych czasach jest coraz częstsze gdy np rodzina "znudzi" się dzieckiem, a także ogromny problem jakim jest gwałt.
W książce ukazany jest także dla wielu nieznany taniec krump. Poznajemy go dosyć dokładnie gdyż autorka opisała jego podstawowe kroki, a także podała odpowiednią terminologię związaną z tym tańcem.

"Nauczyciel tańca" to książka, która od początku wciąga i chce się tę książkę przeczytać. Akcja przebiega bardzo szybko, nie ma w niej zbędnych opisów przyrody, emocji. Już sama okładka sugeruje nam typ książki ponieważ jest tam dwoje ludzi złączonych.
Język którym posługuje się pisarka jest łatwy i przyjemny do czytania.

Podsumowując można powiedzieć iż jest to lekka książka idealna na lato. Nie jest to może książka wymagająca myślenia, ale w 100% skłania do wzruszeń oraz do przemyślenia i zastanowienia się nad pewnymi sytuacjami.

Moja ocena: 8/10

Dane techniczne:

Tytuł: Nauczyciel tańca
Autor: Anna Dąbrowska
Wydawnictwo: LiRA
Data premiery: 14.03.2018
Liczba stron: 400

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu LiRA


A wy czytaliście? Jakie mieliście odczucia


Pozdrawiam Kochani :)
Komentarze

 1. Czytałam tę książkę. Bardzo mi się podobała i polecam ją każdemu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na swojej liście. Jestem ciekawa czy mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Njedĺugo zabieram się za tę książkę, bo już od kilku tygodni czeka w kolejce. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam i póki co nie ma jej w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej autorki jeszcze nic nie czytałam, a bardzo mnie zainteresowałaś więc mam nadzieję, że niedługo to zmienię :)
  Pozdrawiam
  http://onlybooks-jdb.blogspot.com/2018/07/sprobujmy-jeszcze-raz.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam wiele pozytywnych recenzji o tej książce, ale jednak mi z nią nie po drodze

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już wcześniej dosyć sprzeczne opinie o tej pozycji, więc raczej ją sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie znam twórczości autorki. Chyba powinnam to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tę książkę. Pomysł na historię świetny, jednak dla mnie wykonanie słabe. Za dużo przewidywalności,słaby język autorki (wycedziłem co 2 strony), niestety, ale czytałam dużo lepsze pozycje ;)

  Pozdrawiam!
  Dominika
  domciachoo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, ale tak strasznie mi się nie podobała, że ledwo dobrnęłam do końca. Wulgarna, słaba językowo (jak już ktoś wyżej napisał, co chwilę "wycedziłem", często w ogóle niepoprawnie użyte), przewidywalna fabuła. Zrezygnowałam w ogóle z napisania recenzji, bo nie miałabym nic miłego do powiedzenia :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)