"Dziewczyny chcą się zabawić" Izabela Szolc, Adrianna Michalewska

Witajcie :)

Dawno mnie tu nie było ale nie zapomniałam o książkach i oWwas. Musiałam zregenerować siły przed nowym rokiem szkolnym dlatego wybrałam się na urlop do Sztokholmu. W tym czasie udało mi się przeczytać 2 książki. Jedną z nich jest książka "Dziewczyny chcą się zabawić" którą otrzymałam od wydawnictwa Muza do przeczytania :)„Dziewczyny chcą się zabawić” to historia utraconego dzieciństwa i młodości.

Cztery przyjaciółki: Monika, Amelia, Iza i Paulina wchodzą w dorosłość w Łodzi, która jest na skraju upadku. Tak jak bohaterki uczą się życia, tak ich rodziny starają się przetrwać czas wielkich przemian. Łódzkie kobiety – włókniarki, farbiarki, tkaczki, urzędniczki i nauczycielki szukają tego, co w życiu jest najważniejsze. Chcą kochać i być kochane. Chcą szczęścia swoich rodzin, codziennego obiadu dla swoich dzieci i przyszłości, której nie trzeba się bać.

„Dziewczyny chcą się zabawić” to opowieść o dramatycznych wyborach końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy Polska rodziła się na nowo, a wraz z nią dorastało pokolenie, niegotowe na nadchodzące zmiany.

To historia upadających fabryk i bezrobocia, wielkich możliwości i gwałtownych zmian politycznych. To historia wielkich marzeń i straszliwych rozczarowań. Szalonej namiętności i ponurej rzeczywistości. To opowieść o prawdziwym życiu, które przytrafiło się czterem dziewczynom w Łodzi.

W książce poznajemy cztery młode bohaterki: Amelia, Iza, Monika i Paulina. Każda dziewczyna jest inna i pochodzi z innej rodziny o innym statusie. Dziewczyny na pierwszy rzut oka nie powinny się przyjaźnić lecz łączy ich kilka rzeczy...młodość, miłość do muzyki i chęć zrobienia muzycznej kariery. Początkowo poznajemy ich codzienne życie jakie prowadzą w latach 80-tych w Łodzi, nie jest ono usłane różami gdyż tak jak wszyscy spotykają się z różnymi dylematami życia młodzieńczego i codziennego lecz znajdują rozwiązanie pewnych problemów właśnie w muzyce poprzez założenie kapeli rockowej.

Akcja powieści jest dwuwątkowa. Pierwsza to historia, która toczy się w 80-tych i 90-tych latach w Łodzi,w mieście w którym zaczyna doskwierać bieda, zaczyna się bezrobocie gdyż zostają zamykane fabryki włókiennicze. Ludzie są coraz bardziej zdesperowani, zaczyna im brakować pieniędzy na podstawowe rzeczy.
Natomiast drugi wątek przedstawia czasy z 1944 roku są to listy młodej siedemnastoletniej dziewczyny mieszkającej w getcie do chłopaka. Róża opisuje w listach swoje uczucia względem Kazimierza, a także przeżycia jakie towarzyszą jej w getcie. Marzy o tym aby wyrwać się z getta i odnaleźć ukochanego. Nigdy jednak nie udaje jej się wysłać tych listów i postanawia je schować, a sama umiera.

Jak te dwa wątki łączą się ze sobą? Dowiecie się czytając tę książkę...

"Dziewczyny chcą się zabawić" to bardzo intrygująca książka opowiadająca o życiu w tamtych czasach. Sama dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się kilku informacji gdyż osobiście nie pamiętam tych czasów.

Język w tej książce jest bardzo przyjemny i przejrzysty, a autorka tak pokierowała akcją, iż zabiera ona czytelnika w wiele nastrojów i działa pobudzająco na wyobraźnię.

Osobiście polecam :)

Moja ocena książki: 8/10

Dane techniczne:

Tytuł: Dziewczyny chcą się zabawić
Autor: Izabela Szolc, Adrianna Michalewska
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 14.02.2018
Liczba stron: 365

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu MUZA S.A
Pozdrawiam cieplutko w ten upalny dzień :)

Komentarze

 1. Będę miała na uwadze ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam jakiś czas temu tę powieść i również mogę ją polecić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi naprawdę ciekawie, na pewno przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oo zainteresowałaś mnie :) Muszę zapisać ten tytuł!

  Pozdrawiam:)
  Dominika
  domciachoo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki, których akcja toczy się dwutorowo w różnych okresach czasu mogą być albo bardzo ciekawe, albo zupełnie nieudane. Dobrze wiedzieć, że tutaj autorce udało się to dobrze połączyć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie są to kompletnie moje klimaty ani tematyka, więc sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno zapamiętam sobie ten tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka mnie zaintrygowała, na pewno zwrócę na nią uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i byłam zachwycona tą powieścią. Porusza i wzrusza. Również polecam. mufloneks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)