"Mania Skłodowska" Jakub Skworz


Czy Mania Skłodowska lubiła się uczyć? W co grała z rodzeństwem? O czym marzyła? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w magicznej bibliotece...
Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I dzięki temu przeżyli niezwykłą przygodę.
Kiedy Eryk wyjeżdża z rodzicami do Paryża, Ola, zmuszona przez ten czas zostać u dziadków, postanawia wybrać się w to samo miejsce co brat – ale inną drogą. W gabinecie dziadka odnajduje książkę z kobietą z probówką w ręce na okładce. Przykłada palce do ilustracji i… znika w książce. Już po chwili widzi kilkuletnią Manię Skłodowską. I tak zaczyna się kolejna fascynująca podróż w nie byle jakim towarzystwie – przyszłej chemiczki i noblistki.

Pewnego dnia rodzice przywożą dziesięcioletnią Olę do dziadków ponieważ sami wraz z bratem Oli wyjeżdżają na weekend do Paryża. Najpierw się buntuje i obraża na cały świat lecz po pewnym czasie sama wybiera się w podróż do Paryża. Podróż odbywa się nie wychodząc z domu...wgłębiając się w pewną książkę. Książki znajdują się w gabinecie dziadka Oli, który niechętnie pozwala wnukom tam wchodzić. Książka jest niezwykła ponieważ przenosi czytelnika w świat bohaterów. Ola wraz z babcią przenoszą się do świata Manii Skłodowskiej - inteligentnej dziewczynki, która chciała pojechać do Paryża, ale nie było jej stać. Aby wybrać się w podróż musiała pracować jako guwernantka. Jak potoczyły się dalsze losy Manii, a jak Oli??? dowiecie się czytając tę książkę..
 
Autor w taki sposób rozplanował treść, iż w książce pojawia się nuta tajemniczości. Czytelnik może podążać za bohaterami i wspólnie z nimi przeżywać przygody. Ważną rolę odgrywa także babcia, która jest pewnego rodzaju narratorem i dopowiada jednocześnie tłumacząc wnuczce realia i obyczaje jakie panowały w czasach w których żyła Mania Skłodowska. Wnuczce wydawały się one bardzo odległe ponieważ w dzisiejszych czasach panują trochę inne obyczaje niż dawniej.


Jak możemy się dowiedzieć książka o Marii Skłodowskiej jest już drugą książką tego autora o wielkich polakach. Pierwsza książka opowiadała o Adamie Mickiewiczu.
Zaczynając od samego początku już sama okładka  przyciąga uwagę czytelnika. Widnieje na niej rysunek przedstawiający Marię Skłodowską. Jest ona kolorowa i zachęcająca młode pokolenie do sięgnięcia po nią.

Książka jest bardzo dobrze napisana zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dzieci mogą same przeczytać historię ponieważ są rysunki, większa czcionka, a także krótkie rozdziały i język przystosowany do dzieci. Dorosłych historia również zaciekawi ponieważ mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia Skłodowskiej o których pewnie nie mieli pojęcia.


Ja polecam w 100% tę książkę. Na pewno nadrobię zaległości i przeczytam pierwszą książkę autora o Adamie Mickiewiczu.

Moja ocena: 9/10


Dane techniczne:

Tytuł: Mania Skłodowska
 Autor: Jakub Skworz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 29.10.2018
Liczba stron: 200


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka
 
 

Komentarze

 1. Cenię sobie takie książki dla najmłodszych. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiamy z córeczkę elementy tajemniczości. Zauważyłam, że moje dziecko ma coraz większe ciągoty do książek więc staram się to wykorzystać i czytamy teraz jedną taką książkę przed snem. Możliwe, że ta, którą tutaj recenzujesz, będzie kolejna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się idealnym podarunkiem dla młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że powstają takie książki. Dzięki temu dzieciaki mogą poznawać w prosty i lekki sposób życiorysy znanych i wartościowych osób, a także ciekawostki, o których być może dorośli nie wiedzą. A Maria Skłodowska-Curie to wspaniała postać, więc to zdecydowanie dobra lektura... Sama jeszcze nie mam dzieci, ale jeśli będę je kiedykolwiek miała to z chęcią będę je zaopatrywać w takie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wczoraj skończyła ją czytać. Bardzo się cieszę, że powstają takie książki dla młodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajny pomysł na tą serię... bardzo!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)