"Dziewczęta myślą o wszystkim" Catherine Thimmesh


W kuchniach i salonach, w garażach, laboratoriach i piwnicach, nawet w przerobionych kurnikach kobiety i dziewczęta dokonywały wynalazków. Wymyślały świece, tkaniny, mydło, hełmy, nosidełka dla dzieci, preparaty chemiczne, sterowane głosem wózki inwalidzkie i leki zwalczające raka - dokonywały genialnych innowacji, które sprawiały, że życie stało się łatwiejsze i lepsze. Ich pomysły należą do najbardziej trwałych (wycieraczki do szyb samochodowych) i najbardziej ulubionych (ciasteczka z kawałkami czekolady). Co inspirowało te kobiety i jak przekształcały swoje pomysły w wynalazki?
(źródło www.empik.com) 

"Dziewczęta myślą o wszystkim" to książka przedstawiającą historię kilkunastu kobiet, które wynalazły przedmioty, które pomagają nam w codziennym życiu. Autorka udowadnia w swojej książce, iż bycie wynalazcą nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety również potrafią być kreatywne i innowacyjne.

Książka zaczyna się od kalendarium kobiecych wynalazków. Kobiety zaczęły odkrywać i tworzyć nowe rzeczy już w 3000 r. p.n.e. Pierwszą kobietą - odkrywczynią była Xi Lingshi, która stworzyła metodę zbierania i porządkowania jedwabiu. Kalendarium kończy się na czasach współczesnych, w których to zostało wynalezione m.in obuwie elektroniczne, oprawki okularowe dostosowane do osób z zespołem Downa. Wszystkie wynalazki, które są zamieszczone w kalendarium zostały wynalezione przez kobiety.

Autorka w swojej książce wybrała kilkanaście przykładów kobiet, które przyczyniły się do rozwoju naszej rzeczywistości. Pewnie gdyby chciała opisać wszystkie kobiety to książka miałaby z 1000 stron. Wybrała najlepsze wynalazki, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Są to historie takich kobiet jak m.in:  Ruth Wakefield (twórczyni ciasteczek z kawałkami czekolady), Mary Anderson (wynalazczyni wycieraczek do szyb samochodowych), Allisy Chavez (twórczyni gorącego fotelika) czy Margaret E.Knight (wynalazczyni torebek papierowych). 


Wprawdzie książka przeznaczona jest dla dzieci, to myślę, iż każdy może ją przeczytać. Jest pięknie wydana. W dodatku posiada kolorowe rysunki, które przyciągają uwagę czytelnika. Każda historia ma zaledwie kilka stron więc książkę czyta się szybko.

Polecam.

Moja ocena: 8.5/10

Dane techniczne:

Tytuł: Dziewczęta myślą o wszystkim
 Autor: Catherine Thimmesh
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 26.11.2018
Liczba stron: 118


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka
 
 


Komentarze

 1. Muszę przyznać, że nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, a wydaje się naprawdę ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze tej książki ale mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł zapiszę. Mam przed sobą cała rok, więc może znajdę czas na tę książkę :)

  Pozdrawiam,
  Ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej książce. Myślę że głównie nastolatkom może się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O zasłużonych i wybitnych ludziach zawsze warto pisać i czytać, żeby pamięć mogła trwać wiecznie :) Cieszę się, że powstają takie publikacje także dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam o tej książce. Muszę się za nią rozejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdecydowanie ważna książka, zwłaszcza dla małych dziewczynek. Niech wiedzą, że kobiety też potrafią :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie widziałam tej książki wcześniej, a jak najbardziej trafia w moje gusta czytelnicze :) Bardzo tu u Ciebie miło 💖
  Pozdrawiam serdecznie,
  papierowalowczyni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. O, naprawdę pierwszy raz rzuca mi się ta książka w oczy. Przyznam, że wcześniej o niej nie słyszałam. Na pewno warta jest podarowania jakiejś młodszej czytelniczce na prezent. Dobrze, że powstają takie książki :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)