"Zakochane Trójmiasto" Antologia

Moi drodzy

W ten ostatni dzień stycznia przychodzę do Was z najnowszą książką wydawnictwa Novae Res. Po raz pierwszy w życiu czytałam antologię. 



To właśnie w okolicach Trójmiasta (a czasem też z jego pomocą) odmieni się los bohaterów opowiadań z tego zbioru: zbuntowanej pary outsiderów po przejściach, samotnego autora powieści romantycznych, młodego mężczyzny zafascynowanego tajemniczą dziewczyną ze swoich snów czy perfekcjonistki, której życie w jednej chwili wymyka się spod kontroli. Nieważne, czy szukają miłości, czy przed nią uciekają – wszyscy w końcu znajdą tu coś, co stanie się początkiem nowego rozdziału w ich życiu. Bo jak się zakochać, to tylko nad morzem!
(źródło: www.empik.com)

"Zakochane Trójmiasto" to zbiór dziesięciu opowiadań napisanych przez dziesięciu świetnych, ale także zupełnie różnych polskich pisarzy. W tejże antologii znajdziemy opowiadania takich pisarzy jak: Agnieszka Lingas - Łoniewska, Małgorzata Warda, Nina Reichter, K.N.Haner, Augusta Docher, Jolanta Kosowska, Adrian Bednarek, Daniel Koziarski, Anna Kasiuk, Anna Szafrańska. 

"Nie ma nic złego we wspinaniu się, pod warunkiem, 
że człowiek oprze drabinę o właściwą ścianę"  
(Nina Reichter) 

Wszystkie te opowiadania mają w sobie jeden element wspólny. Mówią o miłości. Nie jest to miłość jednostajna, lecz ukazane są jej różne oblicza. Jest cierpliwa, piękna, zapadająca w pamięć na lata, ale także zabójcza, smutna. Każde opowiadanie przedstawia inny rodzaj miłości. Jedno miłość do drugiej osoby, natomiast inne miłość dziecka do rodziców.


Wszystkie opowiadania w tejże antologii są przepiękne i przejmujące, lecz dwa najbardziej zapadły mi w pamięć. Pierwsze opowiadanie nosi tytuł "Dobre zakończenie" i jest napisane przez autorkę serii "Love Line" Niny Reichter. Opowiada historię Marka, autora bestsellerów. Jest on samotnym ojcem, wychowującym nastoletniego syna, nie mającym na nic czasu. Syn próbując zwrócić na siebie uwagę, nie uczy się. Marek zmuszony jest się stawić w szkole i tam spotyka czarującą nauczycielkę języka angielskiego Joannę. Jak potoczy się dalej ta historia? Przeczytajcie koniecznie bo naprawdę opowiadanie wciąga :)

Drugim opowiadaniem, które daje powód do zastanowienia się jest historia pt "Do ciebie"  Małgorzaty Wardy. Główną bohaterką jest Agnieszka - fotografka, która pewnego dnia robiąc zdjęcia na oddziale onkologii spotyka swojego znajomego z dzieciństwa. To spotkanie przywraca wszystkie wspomnienia.  Andrzej pochodził z patologicznej rodziny. W przeszłości byli sąsiadami i połączyła ich silna relacja. Z tej relacji powstała ich córka. Jednak matka Agnieszki nie traktowała tego dziecka, jak wnuczkę, lecz jako córkę. Historia opowiedziana na kartkach przeplata się z przeszłością naszej bohaterki i jej życiowymi rozterkami. Czytając te kilka kartek tej historii człowiek zastanawia się nad życiem, nad miłością, jaka może połączyć matkę i dziecko.

"Są ludzie, którzy wierzą, że kocha się rozumem, 
są tacy, którzy wierzą, że sercem" 
(Jolanta Kosowska)

Miłośnicy mrocznych historii również znajdą coś dla siebie w opowiadaniu Adriana Bednarka.

Podsumowując, książka idealna nadaje się jako prezent na walentynki. Jest urzekająca, porusza ludzkie serca. Ma piękną okładkę i oczywiście wszystkie historie mają akcję w Trójmieście.
Osobiście polecam

Moja ocena: 10/10

Dane techniczne:

Tytuł: Zakochane Trójmiasto

 Autor: zbiorowy
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 30.01.2019
Liczba stron: 392


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Novae Res

Komentarze

 1. Znam większość autorów z tej antologii,dlatego na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło będzie spędzić tą książką walentynki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko czytuję opowiadania, wolę bardziej rozwiniętą akcję, ale być może poznam "Zakochane Trójmiasto", bo czasem mam ochotę na coś lżejszego i bardziej romansowego ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już kilka razy miałam do czynienia z podobną formą literacką, ale nie jest to gatunek, po który sięgam często. Raczej ograniczam się tylko do tych bardzo dobrze ocenianych. A widzę, że tutaj powinnam naprawdę się zastanowić na daniem szansy tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna okładka, ze aż chce się czytać ♥
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com Zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czekam z niecierpliwością na swój egzemplarz :D Mam nadzieję, że szybko wezmę się za lekturę :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo wysoka ocena. Ja z chęcią zapisuję na listę.

  serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama nie wiem, nie czuję się do końca przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ma piękną okładkę :) Również zamierzam przeczytać tę antologię :) Fajnie, że Ci się spodobała :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio coraz częściej sięgam po zbiory opowiadań, dlatego być może skuszę się i na tę pozycję!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)