"Więcej niż pocałunek" Helen HoangWedług trzydziestoletniej Stelli świat powinien rządzić się jedynie prawami logiki. Tworzenie algorytmów wydaje jej się zdecydowanie prostsze niż relacje z mężczyznami. Wizja bliskości budzi w niej niechęć, a na myśl o całowaniu robi jej się niedobrze. Trochę pod wpływem matki, trochę dla samej siebie postanawia to zmienić. Na pewno nie pomagają jej chorobliwe trudności z nawiązywaniem relacji. Czy to wina objawów zespołu Aspergera, czy może Stella tak po prostu ma?
(źródło: www.empik.com)

 Główną bohaterką książki jest trzydziestoletnia Stella, zapracowana singielka. Zajmuje się ekonometrię i w życiu zawodowym odnosi sukcesy. Niestety, nie w każdej dziedzinie jest szczęśliwa i spełniona. Cierpi na zespół Aspergera, który uniemożliwia jej prawidłowe relacje z innymi ludźmi, a co za tym idzie z mężczyznami. Każdy jej związek to porażka, zbliżenia intymne traktuje, jak największy ból i dyskomfort. Boi się tego, bo wie, że faceci traktują ją przedmiotowo i seks sprawia jej wielki ból. Po wielu naciskach ze strony rodziców postanawia nauczyć się prawidłowych relacji z płcią przeciwną. Jako matematyk, wpada na świetny pomysł. Postanawia wynająć chłopaka, który nauczy jej właściwych relacji z mężczyznami, powie jej i nauczy ją, jak sobie radzić w relacjach intymnych. Jak potoczy się ich relacja? Czy chłopak stanie się kimś więcej niż tylko nauczycielem? Przeczytajcie koniecznie....

W książce na pierwszy plan wysuwa się dwóch głównych bohaterów. Pierwsza bohaterka to Stella, którą czytelnik już od samego początku lubi. Ma ona zespół Aspergera, który przejawia się u niej w delikatnej formie np. w trudnościach w relacjach z innymi ludźmi, profesjonalizm w jednej wybranej dziedzinie, nadwrażliwość na bodźce m.in dotyk. Stara się, jak może by nikogo nie urazić, lecz nie zawsze jej się to udaje. Zawsze mówi, to co myśli, a nie zawsze jest to grzeczne.
Drugim bohaterem jest  Michael, który, aby zarobić na leczenie matki rezygnuje z własnych marzeń i zostaje chłopakiem do wynajęcia. Na początku relację ze Stellą traktuje, jako zwykłe zlecenie, lecz po trzech lekcjach zaczyna się angażować. Oboje z nich mają problemy, lecz starają się z nimi walczyć. Czy uda im się to? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Autorka ukazała nam wielki problem, jaki jest wśród nas, a nie wszyscy to dostrzegają. Wielu ludziom wydaje się, że osoby z zespołem Aspergera się dziwnie zachowują, pewne rzeczy robią specjalnie żeby drugą osobę zdenerwować. Uświadamia nam, jak ciężko się takim ludziom żyje. Dzięki niej możemy "wejść" wewnątrz osoby ze spektrum autyzmu i zobaczyć co ona czuje.

"Więcej niż pocałunek" to książka magiczna, która na długo pozostanie w mojej pamięci. Bohaterowie wykreowani są w taki sposób, że nie da się ich nie polubić. Są ciepli, uczuciowi, pozbawieni egoizmu. Narracja w książce jest lekka i przyjemnie się ją czyta. Sceny erotyczne nie są wulgarne.

Myślę, że jest to idealna pozycja na wakacje. Jest to książka obyczajowa, romantyczna z nutką pikanterii.

Moja ocena: 9,5/10

Tytuł: Więcej niż pocałunek
Autor: Helen Hoang
Wydawnictwo: MUZA
Data premiery: 05 czerwca 2019r.
Liczba stron: 478


Za książkę dziękuję wydawnictu MUZA


Komentarze

 1. Ostatnio głośno o tej książce. Idealna na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem właśnie w trakcie czytania tej książki i bardzo mi się już podoba. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że da się od razu polubić bohaterkę, bo mam zamiar zapoznać się z tą książką. Ostatnio o niej bardzo głośno.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam już o tej książce i planuję ją przeczytać. Cieszy mnie bardzo, że widzę pozytywną opinię 😊

  Pozdrawiam serdecznie
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się, że ta książka porusza tematykę zespołu Aspergera, to mnie najbardziej do niej zachęca ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardo mnie ciekawi ta książka, zwłaszcza z uwagi n zaburzenie głównej bohaterki :)
  Pozdrawiam, Pola
  www.czytamutu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio często czytam dużo pozytywnych opinii o tej książce. Z chęcią po nią sięgnę. Myślę, że mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, o tej książce na Instagramie mówiono już jakiś czas temu – nie wiem, czy przy tak ogromnym zainteresowaniu nie będę miała zbyt wygórowanych oczekiwań ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Słyszałam o tej książce i jestem jej bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że uda mi się ją zdobyć przed moim urlopem do Turcji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę urlopu do Turcji :) Na pewno będzie to świetna książka na urlop :)
   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 10. Dużo o tej książce słyszałam, ale w sumie nie zostałam nią zaciekawiona do tego stopnia, żeby ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Idealna lektura na wakacje :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam ją u siebie i planuję za niedługo przeczytać :)
  Z e-BOOKIEM POD RĘKĘ

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)