"Zaniemówienie" Justyna WydraBez przemilczania aż do zaniemówienia…
Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź: "Ślązakami". Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa...

Z twórczością Justyny Wydry spotkałam się po raz pierwszy. Od pierwszych stron książka mnie wciągnęła. Autorka opowiada losy, które toczą się w czasie II wojny światowej w Tychach na Śląsku. Ukazuje nam nie tylko obraz wojen, bitew, ale przede wszystkim losy rodzin, które żyły w tamtym okresie. Pokazuje jak wiele cierpienia kłębiło się wtedy, a także jak wielu ludzi zmuszanych było do rzeczy, które są niewyobrażalne dla normalnego śmiertelnika.

"Zaniemówienie" jest książką której długo nie da się zapomnieć. Jest to historia nacechowana wielorakimi emocjami: strachem, cierpieniem, miłością, tęsknotą, rozłaką.

Główni bohaterowie nie czują się ani Polakami, ani Niemcami. Są po prostu ślązakami, którzy w czasie wojny musieli przetrwać najgorsze decyzje. Dawano im jednak możliwość wpisania się na volkslistę, która dawała możliwość przetrwania wojny. Osoby które tego nie zrobiły często były wywożone do obozów pracy. Dla ślązaków była to często bardzo trudna decyzja.

Podsumowując "Zaniemówienie" jest trochę niedokończoną historią, którą bardzo ciężko jest zakwalifikować do jakiegoś gatunku. Czytelnik może zobaczyć trochę historii miłosnej, trochę przygodowej. Autorka nie pozwala się nudzić dzięki tej książce.

Myślę, iż każdy człowiek powinien tę książkę przeczytać, a zwłaszcza Ślązak.

Jedynym minusem było to że na początku nie wiedziałam kto jest kim ale myślę że to też przez to iż nie czytałam pierwszej książki "Esesman i żydówka"

Moja ocena: 8/10

Dane techniczne: 
 
Tytuł:Zaniemówienie
Autor: Justyna Wydra
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 23.07.2018
Liczba stron: 320
 
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka
 
 
 
Wybieracie się na Targi Książki do Krakowa? 
 
Pozdrawiam cieplutko i jestem wdzięczna za każdy komentarz :)

Komentarze

  1. Mam ksiażki tej autorki ale jeszcze ich nie czytałam. Muszę chyba nadrobić.

    OdpowiedzUsuń
  2. 22 year old Programmer Analyst I Ferdinande Hanna, hailing from Port Hawkesbury enjoys watching movies like My Father the Hero and Ghost hunting. Took a trip to Phoenix Islands Protected Area and drives a Ferrari 250 LM. Dalej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)