"Jeden błąd" Anna Szafrańska„Jeden błąd” to poruszająca historia kobiety, której udało się przetrwać piekło, jakie zgotował najbliższy jej człowiek, oraz chłopaka, który za piekło uważał własne życie. Czy po tym wszystkim, co przeszli, tych dwoje będzie potrafiło otworzyć się na prawdziwą miłość? 
(źródło: www.empik.com)

Główną bohaterką książki jest Dominika - młoda dziewczyna, która w chwili gdy ją poznajemy kończy studia i szuka pracy. Znajduje ją przypadkiem w szkole średniej jako nauczyciel języka polskiego. Na początku boi się czy sobie poradzi, ale ma bardzo duże wsparcie przyjaciółki. Niestety tego wsparcia nie znajduje w swoim narzeczonym - Oliwierze, który jest despotyczny. Uważa, iż kobieta nie powinna pracować tylko zajmować się domem. Z pozoru para wygląda na szczęśliwą lecz za drzwiami mieszkania toczy się piekło w którym Domi staje się ofiarą. Pierwsze dni pracy są ciężkie. Dominika dostaje pod swoje skrzydła klasę maturalną. Młodzież na początku nie jest do niej przychylnie nastawiona. Największą buntowniczką w klasie jest Malwina - młoda dziewczyna, która podkochuje się w koledze z klasy Mikołaju. Jednak on ma inny obiekt westchnień i pożądania - Dominikę. Dominika na początku niechętnie, ale potem ulega urokowi młodego chłopaka. Jak potoczą się dalsze losy bohaterki? Przeczytajcie koniecznie...

W książce na pierwszy plan wysuwa się 3 bohaterów. Dominika młoda kobieta, pracująca w szkole, mająca narzeczonego, który ją krzywdzi i poniża. Na początku książki zachowuje się jak typowa ofiara, to znaczy obwinia siebie za wszystkie krzywdy, jakie robi jej narzeczony. Nie myśli o sobie, ale chce, aby wszystkim pozostałym było dobrze. Lecz w pewnym momencie zmienia swoje nastawienie do świata i do siebie i postanawia zawalczyć o siebie i zaczyna rozumieć swoje postępowanie.
Oliwier jest narzeczonym Dominiki, prawnikiem pracującym w kancelarii jej ojca. Jego marzeniem jest aby zostać wspólnikiem. Jest bardzo despotyczny. Nie chce aby jego narzeczona zaczęła pracę. Po pewnym czasie zaczyna być dla niej okrutny i posuwa się do najgorszej rzeczy względem kobiety. Mimo wielu prób przeproszenia jej, nie udaje mu się to.
Trzecim bohaterem w książce jest Mikołaj - uczeń Dominiki, który już od pierwszych chwil ulega urokowi młodej nauczycielki. Chłopak pochodzi z rodziny patologicznej w której ojciec pije i bije. Ma wiele trudnych doświadczeń i przeżyć. Ciężko pracuje, aby pomóc rodzinie. Przez pracę nie ma czasu na naukę i zdanie matury. Nauczycielka pomaga mu w przygotowaniu się do matury jednak nie za darmo. Zawierają pewien pakt.

Autorka przedstawiła bohaterów w sposób bardzo wyrazisty, autentyczny. Nie są oni sztucznie wykreowani, lecz prawdziwi, tacy których możemy spotkać na ulicy, którzy za dobrą miną na twarzy skrywają swoje troski i kłopoty.


Szafrańska w swojej książce porusza kilka ważnych problemów. Pierwszym z nich jest miłość, jaka łączy nauczyciela i ucznia. W Polsce takie rzeczy są napiętnowane i niedozwolone. Ich uczucie kiełkowało powoli lecz cechowała ich duża namiętność. Młody chłopak był wsparciem w trudnych chwilach dla swojej nauczycielki. Wspierał ją i powodował, iż czuła się przy nim kochana i bezpieczna. W pewnym momencie trochę bałam się, jak potoczą się ich losy i co jeszcze autorka wymyśli, ale wszystko skończyło się jak w bajce. Drugim problemem jaki poruszyła autorka była przemoc wobec kobiet. Mężczyźni kochając kobiety krzywdzą je. Chcą mieć je na własność i je "zakratować" w domu. Potrafią być wobec nich brutalni, a także robić im okropne rzeczy nie zważając na ich ból. Nie potrafią przyznać się do tego, bo myślą, iż nie robią nic złego.

"Jeden błąd" jest historią bardzo wzruszającą i pełną nadziei, rozrywającą serce czytelnika na małe kawałeczki. Z jednej strony opowiada o pięknej miłości zakazanej, ale z drugiej strony pokazuje do czego zdolny jest człowiek, aby ratować najbliższą osobę, a także o wyborach, jakie życie stawia przed człowiekiem.


Ta książka wciągnęła mnie od samego początku i nie mogłam się od niej oderwać, aż do samego końca. Pochłonęłam ją w kilka godzin. Każdy rozdział zaczyna się cytatem z jakiejś anglojęzycznej piosenki. Jest napisana prostym językiem, łatwym do zrozumienia.

Cytat, który na długo pozostanie w mojej pamięci to:

" PRAWDZIWA MIŁOŚĆ NIGDY NIE JEST BŁĘDEM"

Polecam wszystkim tę książkę ponieważ, jak pokazuje autorka "jeden błąd" może przyczynić się do zmiany uczuć i może sprawić to iż ktoś poczuje się szczęśliwy.

Moja ocena: 9,5/10

Dane techniczne:

Tytuł: Jeden błąd
Autor: Anna Szafrańska
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 14.11.2018
Liczba stron: 497


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Novae Res oraz autorce Annie SzafrańskiejA wy czytaliście tę książkę? Podobała się wam?

Komentarze

 1. Chętnie przeczytam tę książkę skoro jest wzruszająca i porusza ważne tematy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka bardzo mi się podobała, szybko ją przeczytałam. Nie ukrywam, że Dominika też mnie irytowała jednak. No i okładka strasznie mi przypomina serię Off Campus :/
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro książka aż tak porusza to warto do niej zajrzeć. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czekam na swój egzemplarz tej książki od znajomej. Jestem jej ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Super,że Ci się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie czytam i nie mogę przestać się zachwycać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele tu emocji i właśnie o to chodzi!

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiarygodna kreacja bohaterów to dla mnie podstawa. Widzę, że u boku tej powieści mogę na nią liczyć. Cieszę się, że mam ją już na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za recenzję, przeczytam z pewnością

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)