"Uciekaj, Tariko" Joanna Piotrowska


Uciekaj, Tariko wzrusza, wciąga i uczula na problemy, o których trzeba mówić głośno i otwarcie, by przerwać łańcuch obojętności wobec naszych braci mniejszych. Tę poruszającą opowieść z mądrą fabułą i głębokim przesłaniem jednym tchem przeczytają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. 

Autorka opowiada historię dziesięcioletniego chłopca - Advaya, który jest ofiarą przemocy ze strony ojczyma. Pewnego dnia chłopiec na targu widzi jak sprzedawca znęca się nad małą małpką zmuszając ją do publicznych wystąpień. Advay mimo tego, iż wie że będzie narażony na złość ojczyma, jeśli nie przyniesie zakupów, postanawia ją wykupić i się nią zająć. Przez kilka dni udaje mu się  utrzymać małpkę w tajemnicy lecz pewnego dnia ojczym się o niej dowiaduje i wpada w ogromną złość. Jakie losy czekają Advaya i jego najlepszego przyjaciela? Przeczytajcie koniecznie....

Akcja powieści toczy się w biednej dzielnicy w której mieszkają ubodzy. Nie mają pieniędzy i ledwo wiążą "koniec z końcem" .

Historia jest krótka ponieważ ma niewiele ponad sto stron lecz autorka ukazała bardzo wiele problemów, które dotykają ludzi w dzisiejszych czasach. Głównym problemem, który przewija się w książce jest znęcanie się nad zwierzętami, a w szczególności nad małpami. Ukazuje jak ludzie potrafią "bestialsko" znęcać się i brać młode makaki od matek, które potem wywożą do fabryk po całym świecie lub je uśmiercają. 

Kolejnym problemem jest przemoc wobec dzieci i dorosłych. Autorka ukazała problem znęcania się psychicznego i fizycznego ojczyma względem pasierba i względem żony. Powodem znęcania się względem pasierba było to, iż nie jest on jego synem natomiast względem żony było urodzenie córki, a nie syna. Advay był zastraszony, bał się własnego cienia. Dopiero małpka dała mu siłę walki. 

"Uciekaj, Tariko" to historia przy której nie da się nie płakać. Jeśli, ktoś ma w sobie choć trochę wrażliwości i uczuć to właśnie jest ona dla niego. Język jest prosty, dialogi nie są sztucznie napisane lecz wypowiadane są w sposób naturalny.   Akcja toczy się bardzo szybko. Autorka nie pozwala czytelnikowi się nudzić. 

Jest to zdecydowanie książka, którą może przeczytać zarówno dorosły jak i dziecko. 

Jednym słowem KSIĄŻKA CHWYTA ZA SERCE

Polecam

Moja ocena: 8/10

Dane techniczne:
Tytuł: Uciekaj, Tariko
Autor: Joanna Piotrowska
Wydawnictwo: Novae Res
Data premiery: 13.11.2018
Liczba stron:134

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Novae Res

A wy co teraz czytacie?

Komentarze

 1. Myślę, że mnie też ta książka poruszy. Dopisuję tytuł do swojej listy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie wzruszam się czytając tego typu książki, ale też chętnie po nie sięgam, bo zapadają głęboko w moim sercu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spodziewałam się, że to będzie taka wciągająca historia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie wzruszające lektury. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)