"Niespodziewanie jasna noc" Renata Frydrych


Kuba Sokołowski mieszka w Warszawie. Studiuje prawo, ma paczkę zwariowanych przyjaciół i śliczną dziewczynę Weronikę. Nikt jednak nie wie, że w głębi duszy marzy, by zostać aktorem. Kiedy do Polski przyjeżdża znany reżyser, Kuba decyduje się wziąć udział w castingu do roli szekspirowskiego Romea. Chce się przekonać, czy stać go na podążanie za własnymi marzeniami.

Alice Green mieszka w Londynie. Jest rysowniczką. Właśnie zaczyna nowe życie po udanym przeszczepie nerki. Została przyjęta na warsztaty dla młodych artystów i musi wybrać, dokąd pojedzie: do Pragi, Berlina czy Warszawy.

Pewnej nocy Kuba i Alice poznają się na Skypie. On proponuje, że będzie jej tłumaczem i przewodnikiem, ona zgadza się przeczytać z nim "Romeo i Julię" w oryginale. Nie podejrzewają jednak, jak bardzo ta jedna noc zmieni ich życie…
(źródło: www.empik.com)

W książce możemy zauważyć trzech głównych bohaterów. Ich historie na początku różnią się i czytelnik ma wrażenie, że czyta dwie osobne, lecz w pewnym momencie łączą się ze sobą.
Poznajemy historię Kuby Sokołowskiego - studenta prawa, który pragnie być aktorem. Ma rodziców, którzy wiecznie się ze sobą kłócą, młodszego brata którego kocha i byłby w stanie się rzucić za nim w ogień oraz dziewczynę - Weronikę, która pragnie mieć go na własność i pracować w kancelarii jego ojca. Przygotowując się do castingu w przedstawieniu pt "Romeo i Julia" poznaje na Skypie koleżankę - Alice. Mieszka ona  w Londynie. Po wielu latach cierpienia (przeszczep nerki) dostaje się na warsztaty artystyczne. Na realizację tych warsztatów wybiera Warszawę gdyż Kuba proponuje jej bycie tłumaczem i przewodnikiem w zamian za pomoc w przygotowaniu się do roli.  Czy tych dwoje zostanie tylko przyjaciółmi? Co ich połączy ze sobą?

Trzecim bohaterem jest Harmoń. Człowiek, który po chorobie stracił wszystko i zrozumiał co tak na prawdę jest ważne w życiu. Jest jak duszek, który chce wszystkim pomagać. Niestety nie każdy docenia jego starania. W pewnym momencie bohater spotyka na swojej drodze  Kubę. Znajduje go nieprzytomnego na chodniku i wzywa karetkę.

Po przeczytaniu tejże książki przyznam, że mam bardzo mieszane uczucia. Nie do końca rozumiem, jaki autorka miała pomysł przy budowaniu jej konstrukcji. Na początku wydaje się czytać dwie osobne historie lecz później poprzez ten wypadek i spotkanie Harmonia z Kubą łączą się one w jedną całość.

"Niespodziewanie jasna noc" zaliczyć można do obyczajówek dla dorosłych, a zarazem książek młodzieżowych. Autorka porusza wiele trudnych tematów zmuszających człowieka do myślenia m.in.relacje w rodzinie, dobro drugiego człowieka, kontakty międzyludzkie, choroba.

Czyta się ją szybko, lecz ten brak ciągu jednej historii może spowodować, iż człowiek się gubi.

Mimo tego minusu książkę polecam

Moja ocena to: 6/10

Dane techniczne:

Tytuł: Niespodziewanie jasna noc
Autor: Renata Frydrych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 13.02.2019
Liczba stron: 400

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Literackiemu


Komentarze

 1. Chyba się nie skuszę niestety :)
  Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ta książka do mnie nie przemawia. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie przepadam za takimi mało jasnymi książkami. Niby opis książki wydaje się zachęcający, ale nie czuję się zbyt przekonana do niej i chyba sobie daruję :)

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie :)
  http://lustrzananadzieja.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że autorka tak dopasowała książkę, że ma okazję trafić w krąg różnych grup wiekowych, a przy tym porusza ważne tematy. Chętnie przyjrzałabym się jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba trochę za mało akcji jak dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie nie książka dla mnie. Nie dość, że nic się w niej nie dzieje, to jeszcze akcje toczy się w Polsce i bohaterowie też są Polakami, a tego wprost w książkach nie cierpię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może i ja dam jej szansę? Zapowiada się nawet ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro autorka sama Twoim zdaniem nie wiedziała do końca jak poprowadzić fabułę to zrezygnuję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wydaje mi się przekombinowana. Autorka coś chciała osiągnąć, ale chyba nie do końca to wyszło :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)